Läänemaal toimub asju

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.

Vormsi Püha Olavi kirik

14. sajandist pärit Vormsi kirik on saare ajaloo ja kultuuri peamine mälestis, asub keskuses Hullos. Kirik seisis pikalt tühjana pärast rootslaste põgenemist saarelt II Maailmasõja lõpul, taasõnnistati 1990. aasta Olavipäeval. Uudista kindlasti omapärast ruudukujulise põhiplaaniga pikihoonet ning vaata altariruumi laes vanu laemaalinguid. Huvitav teada: * Esimene kirik Vormsil oli puukirik. * Vormsi Püha Olavi kiriku iseärasuseks on torni puudumine, kirikukell ripub ukse kohal kõrge katuseharja all. * Kiriku väravas on kaks jändrikku mändi, mille all asunud häbipost.

Rootsiturg ja skulptuur “Poiss kalaga”

Rootsiturult algab Haapsalu peatänav Karja, mis on nime pärinud ajast, mil seda mööda linnaelanike loomi karjamaale saadeti. Rootsiturg oli veel 20. saj. algul lage plats, kus kalaturgu peeti. Mitmed ümbruskonna krundid kuulusid tollal rannarootslaste peredele. 1930-ndatel rajati siia pisike haljasala linnakaevuga, mille kaunistamiseks telliti skulptor Juhan Raudsepalt skulptuur “Poiss kalaga” (püstitati 1936). Hea teada: Mõnus ja romantiline on seal purskkaevu ääres istuda ka tänapäeval. Suvistel festivalidel nagu Augustibluus ning Valge Daami aeg muutub Rootsiturg pisikeseks vabaõhulavaks.

Haapsalu piiskopilinnus

Haapsalu piiskopilinnus on 13. sajandil rajatud arhitektuuripärl, mis kuni 17. sajandi lõpuni oli kohalike võimukandjate residentsiks. Tegemist on ühe paremini säilinud linnusega Eestis, milles elab Eesti kuusaim kummitus Valge Daam! Pealinnuses asub keskaja ajalugu käsitlev muuseum, läbi mille pääseb ka lõunatiivas asuvasse katedraali, mida on esmakordselt kirjalikult mainitud 1279. aastal. Suures vallikraavis asub keskajast inspireeritud mänguatraktsioonidega lastepark.  Linnuse suur õu on tasuta, pealinnuse muuseum on aga tasuline.     

Ligipääsetav Haapsalu – Omal käel linnatuur erivajadustega inimestele

Haapsalu on sajandeid olnud tervisepuhkuse ja ravi linn. Tervisepuhkus ja ravi on Haapsalule väga oluline, seetõttu on paljud objektid tehtud ka ligipääsetavaks liikumispuudega külastajale. Liikumispuudega külastajal, samuti eakamatel, väikeste lastega ja ajutiselt haiguse tõttu liikumisraskustesse sattunud inimestel on võimalus pääseda ligi erinevatele objektidele ja vaatamisväärsustele. Kindlasti ei ole Haapsalu veel 100% ligipääsetav linn ratastooliga liiklejatele, kuid on olemas kõik eeldused selle valdkonna edasi arendamiseks. Siit leiad valiku kohti ja objekte, kuhu on kerge ligi pääseda.

Omal käel jalgrattamarsruut Vormsi saarel

Mandrist vähem kui tunnise laevasõidu kaugusel asuv Vormsi on suuruselt Eesti neljas saar; saare nimi on tulnud Islandi viikingi Orm (madu) järgi. Kuni 1944. aastani olid Vormsi põliselanikeks rannarootslased, 1938. aastal oli saarel ligi 2600 elanikku, enamus lahkus II maailmasõja ajal. Põhimarsruut on tolmuvaba kattega tee, mille ida- ja läänering on võrdse pikkusega, seda “kaheksat” läbides saad tutvuda enamike rannarootslaste põlisküladega. Marsruut on läbitav aastaringselt, alternatiivsed teed olemas maist oktoobrini. Praami ülesõiduaegu vaata siit.

Ilon Wiklandi lapsepõlvekodu

Maailmakuulsa lastekirjaniku Astrid Lindgreni raamatute illustraatori Ilon Wiklandi lapsepõlvelinn on Haapsalu, 1930-ndail elas ta vanavanemate juures kollases majas Linda ja Rüütli tänava nurgal. Wikland emigreerus 1944. a Rootsi. Haapsalu aeg tõi tema joonistustesse väikelinna motiive, Iloni loomingust leiad Haapsalu puitmajade, lossimüüri ja raudteejaama kujutisi. Huvitav teada: Ilon Wikland kinkis ligi 800 originaaljoonistust Haapsalule, neid näed sa Kooli tänava galeriis, kus asub ka laste teemapark Iloni Imedemaa. Ilon Wiklandi lapsepõlvekodu on vaadeldav ainult väljast.