Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Vaatetornid Läänemaal

Haeska

Matsalu lahe põhjakaldal asuv Haeska linnutorn on parima vaadeldavusega Euroopas – ümbruse rannaniidud ja madalaveeline laht on üheks rändlindude meelispaigaks.
Haeska linnutorni lähipiirkonnas on registeeritud paljud liigid ja soome linnuvaatlejate poolt on tehtud ka Euroopa rekord ühepäevases tornivaatluses – nähti 128 erinevat linnuliiki. 

Linnutorn ja puhkekoht asuvad eramaal, seetõttu on liikumine ning viibimine objektil lubatud päikesetõusust päikeseloojanguni.

Kiideva 

Kiideva linnuvaatlustorn asub Kiideva sadamas. Vaatlustorn sobib imeliselt linnuvaatlusteks, kui ka maastiku ja vaate imetlemiseks.

Autoga tulles jäta auto Kiideva bussipeatuse juurde ning mere poole vaadates jubavaatlustorn ka paistab.

Puise 

Puises on kaks torni – Puise Nina talu linnutorn ning Puise bussipeatuse vaateplatvorm, mis asub Puise bussipeatuse katusel.

Puise nina talu linnuvaatlustorn sobib nii loodusesõbrale, perepuhkuseks, romantikaõhtuks, mõttetalgute pidamiseks või muuks koosviibimiseks väiksemale seltskonnale.

2021. aasta kevadel selgus kümnendat korda Eesti kõige linnurikkam vaatlustorn, milleks tänavu on Puise bussipeatuse vaatlusplatvorm Matsalu rahvuspargis. Vaatluspäeval märkasid linnuhuvilised seal 93 liiki linde.

Rannajõe

Nelja meetri kõrgusest Rannajõe vaatetornist saab heita pilgu ulatuslikule luha-alale, mis pakub erilist elamust kevadel, kui luhaniit suurveega üle ujutatud on. Siis peatuvad siin tuhanded haned, luiged ja ujupardid, suvel pesitsevad luhas mitmed kurvitsalised ja värvulised. Näha võib toiduotsinguil ringi uitavad põtru ja metskitsi. 

Rannajõe vaatetorn ja 110 cm laiune vaateplatvormini viiv laudtee on mõeldud kasutamiseks ka ratastooliga liikuvatele inimestele (tornis on kaldtee).
Laudtee alguses asub jõeluhta tutvustav infotahvel.

Marimetsa raba

Marimetsa raba matkaraja esimene osa on pinnasetee, mis kulgeb algul mööda kõrgepingeliini alust, seejärel üle heinamaa Marimetsa ojani ning edasi piki ojakallast teabetahvliga varustatud puhkekohani. Puhkekohast viib laudtee Marimetsa rabasse. Raja lõpus asub puitplatvormil 7,6 m kõrgune vaatetorn.

Marimetsa rabas näed nii madalsood, siirdesood kui ka kõrgsood, ka linnustik ja taimestik on rikkalik.

Vaatlustorn sobib hästi maastiku ja vaate imetlemiseks

Haapsalu

Suurema osa aastast on Haapsalu Tagalaht põnev linnuvaatluskoht. Sul ei ole vajadust minna linnast välja, vaid külasta Promenaadil asuvat 15m kõrgust linnuvaatlustorni. Sealt saad täieliku ülevaate lindude elust Haapsalu ja Noarootsi vahel. Jäämineku ajal aprillis-mais täitub laht luikede ja erinevate pardiliikidega, sügiseti septembris ja oktoobris on põnev jälgida hanede ja sookurgede väljalende.

Riimi meri

Silma õpikojast kilomeetrise matka kaugusele jääb jäänukjärv – Riimi meri, mis ongi endine merelaht, aga maakerke tulemusena nüüdseks eraldunud. Matkates Riimi mere äärde, jääb tee peale kõrgem seljandik – Riimi saar. See koht on õpikunäiteks, kuidas elus loodus jõudis kõrgemates kohtades varem kanda kinnitada, samal ajal kui ümbritsevad alad alles mandrijää sulamisvee all olid. Riimi mere ääres on linnuvaatlustorn.

Tahu õpperada

Endise Tahu mõisa pargi juurest alguse saav tähistatud edasi-tagasi matkarada viib huvilise Tahu lahe ääres asuva vaatetornini, kust saab nautida kaunist rannaniidumaastikku. Siinsed rannikualad on sobivaks pesitsuspaigaks paljudele kahlajatele, rände ajal peatuvad siin parvedes haned, lagled ja luiged.

Saare õpperada

Saare õpperada asub Silma looduskaitseala piiril. 
Sutlepa mere äärsest parklast alguse saav matkarada on varustatud vaatlusplatvormi ja vaatetorniga. Kevadel saad seal jälgida tuhandete veelindude elu, infotahvlitelt leiad teavet Silma looduskaitseala väärtuste kohta. 

Siin saab kuulda rästas-roolinnu laulu, roo-ritsiklindude katkematut siristamist ning hüübi häält, mis meenutab pudelisse puhumist.
Seda kõike saab kogeda 1 km pikkusel edasi-tagasi rajal.

Vormsi

Vormsi saarel asuvast Rumpo külast viib samanimelise poolsaare tippu 6,7 km pikkune matkarada.
Raja ääres olevatelt platvormidelt avaneb vaade Hullo ja Sviby lahtedele ning laidudele, mis on tähistatud veelindude pesitsemis- ja rändepeatuspaigad. Rumpo poolsaarel on ka haruldaste tundrailmeliste samblikukoosluste kasvuala. Rumpo matkarajal on 3 vaateplatvormi.

Sulle võib veel meeldida