Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

TOP 10 – Mida külastada Haapsalus?

Kuursaal ja Promenaad

Haapsalu, tsaariaegadest kuulsa kuurortlinna hiilgust meenutab mereäärne jalutustee Promenaad, mille pärliks on puitpitsiline Kuursaal. Kaldapuiesteel kõndides ja unistavalt merd silmitsedes kontrolli aega päikesekella juures ja puhka jalgu maailmakuulsa helilooja Tshaikovski pingil.
Mereäärsele Promenaadile 19. saj. lõpus rajatud puitpitsiline Kuursaal ja Kõlakoda on ainsana Eestis säilinud algkujul. Kuursaal oli 20. saj. I poolel ja on ka tänapäeval üks Haapsalu suvituselu keskpunkte.

Vanalinn

Kolmest küljest merega piiratud Haapsalu mahub 10,59 km2 suurusele maatükile. Vanalinn asub kahe oosiga poolsaarel, mis jätkub loodes mandriga ühinenud laidude ahelikuna – holmidega. Holmide vahel on madalad veekäärud – Suur ja Väike Viik.

Haapsalu miljööväärtusliku vanalinna võib jagada keskaegseks ja 20. saj. alguse kuurordipiirkonnaks. Keskaegne osa on piiskopilinnuse ala koos keskaegse Kooli, Jaani, Vee, Linda, Rüütli ja Väike-Mere tänavavõrgu ja ehitistega.Seda ümbritseb kuurordi kõrgajast pärinevate puitpitsiliste majade vöönd koos Promenaadi, Aafrika ranna ja parkidega.

Haapsalu Piiskopilinnus

Haapsalu piiskopilinnus on 13. sajandil rajatud arhitektuuripärl, mis kuni 17. sajandi lõpuni oli kohalike võimukandjate residentsiks. Tegemist on ühe paremini säilinud linnusega Eestis, milles elab Eesti kuusaim kummitus Valge Daam!
Pealinnuses asub keskaja ajalugu käsitlev muuseum, läbi mille pääseb ka lõunatiivas asuvasse katedraali, mida on esmakordselt kirjalikult mainitud 1279. aastal. Suures vallikraavis asub keskajast inspireeritud mänguatraktsioonidega lastepark.
Pealinnuses asuvas muuseumis on olulisel kohal linnuse enda ajalugu. Tutvustatakse linnuse ehituslugu, Haapsalu linna sündi ning Saare-Lääne piiskopkonna valitsejate ja sealsete elanike käekäiku. Selleks, et toonast aega paremini mõista, saab külastaja ise käed külge panna ja proovida erinevaid mehhanisme. Müüridel kulgevad käiguteed kutsuvad külastaja vaatama linnust ja maalilist Haapsalut täiesti uuelt, linna kõrgeimalt tasandilt.

Kohvikud ja restoranid

Haapsalus on väga hea valik erinevaid kohvikuid ja restorane mis pakuvad palju erinevaid maitseid. Mitmed restoranid on jõudnud ka White Guide nimekirja. Haapsalu kohvikute koogid on lihtsalt imemaitsvad! Haapsalus saab hästi süüa-tule ja veendu ise!

Spaad ja ravimuda

Haapsalu kuulsa ravimuda avastajaks peetakse sõjaväearst dr. Carl Abraham Hunniust, kes avas siin rahvusvahelist huvi pakkunud mudaravila juba 1825. aastal. Haapsalus on reumat ja teisi liigesehaigusi ravinud Vene tsaaripere liikmed ning Lääne-Euroopa jõukas kodanlus. Pärast II maailmasõda oli Haapsalu välismaalastele suletud sõjaväelinn, nii et iga soovija siinsesse sanatooriumi ei pääsenudki. Nüüd on aga Haapsalu kuulsus kuurordina taas tõusuteel. Haapsalus on kaks spaad – Fra Mare Thalasso Spa ja Hestia Hotel Haapsalu Spa.

Tsaaride Raudteejaam

Kuurortlinn oli Vene tsaaride soositud suvituspaik. Jaamahoone ehitati originaalkavandi järgi, kompleks on neljaosaline: reisijatehoone, Imperaatoripaviljon, neid ühendav katusealune ja ainulaadne 216 m pikkune kaetud perroon. Et raudteejaam ehitati Vene tsaarikoja tarbeks, sellest annab tunnistust eraldi imperaatori paviljon ja perroongi on oma pikkuse saanud tsaari rongi pikkuse järgi. Praegu Haapsallu küll rongiga sõita ei saa, kuid raudteejaamas asub Eesti raudteemuuseum ja jaamahoone on paljude filmitegijate seas populaarne võttepaik.

Huvitav teada: Vene keiser ise toetanud ehitusideed ja aidanud kavatsust ellu viia. Esimene reisirong saabus Haapsalusse 1904, viimane lahkus 1995. Kasutage unikaalset võimalust sõita Haapsalust jalgrattaga Turbani (42 km), sest vana raudteetamm on ehitatud ümber Läänemaa terviseteeks. Raudteejaama eest väljuvad tänapäeval bussid.

Haapsalu Pitsikeskus

Pitsiliste Haapsalu sallide ja rätikute kudumise traditsioon sai alguse 19. sajandi II poolel. Erilise luksusasja kuulsuse saavutas Haapsalu sall tänu rikastele supelsakstele. Peen seltskond vajas ju peeneid rätikuid, mistõttu vahetati lihtne maavillane sallilõng peenvillase vastu. Sõrmusest läbi mahtuva rätiku kudumisoskust on edasi antud põlvest põlve. Mustrite loomisel on rätikudujad saanud inspiratsiooni loodusest, kuid ka maailma kultuuriloost ja kroonitud peadest: kes soovib, võib osta või ise kududa näitlejanna Greta Garbole, Rootsi ja Hispaania kroonitud peadele ja Eesti presidendiprouadele pühendatud mustritega salle.

Haapsalu supelrannad

Tänu madalatele lahesoppidele soojeneb Haapsalu merevesi suve alguses kiiresti ja püsib suve kaua soe. Suvel on Haapsalu tuntuima ranna, Paralepa, veetemperatuur Eesti mererandadest kõige soojem ja sellepärast sobib Haapsalu veemõnude nautimiseks hästi just lastega peredele. Paralepa rannas on võrkpalli ja rannatennise väljakud.

Monumendid ja skulptuurid

Haapsalus on väga palju erinevaid skulptuure ja monumente. Skulptuuridest enamus on püstitatud Roman Haavamägi poolt. Haapsalu sai tema käe all rikkamaks dekoratiivsete postamentide, lillealustena kasutatavate lapsekujude, ornamentidega barjääripostide ning kahe rannalt merre viiva trepistiku võrra. Eriti tuleks esile tõsta 1924–1925 kujundatud viie bareljeefiga päikesekella, mille iga tahk sümboliseeris inimelu eri etappe. Randa valmistas ta puust polükroomsed päkapikud, marabu, krokodilli jt loomi, mis olid eriti populaarsed laste seas.

Täna võib Aafrika rannas kohata samuti puidust skulptuure – krokodill, marabu, merilõvi ja miki-hiir, nende autoriks on Tiit Moor. Samuti on kuulsust kogunud Juhan Raudsepa skulptuur „Kepimurdja“ Spaahotell Laine juures.
Monumente on püstitatud mitmetele Haapsaluga seotud inimestele – Helilooja Rudolf Tobias, Haapsalu kuurordi rajaja Carl Abraham Hunnius, Luuletaja Ernst Enno, Helilooja Cyrillus Kreek.

Galeriid

  • Epp Maria Galerii – Eesti ühe tuntuima kunstniku Epp Maria Kokamägi loomingulised tegevusalad on õlimaal, akvarell, raamatukujundus ning teatri- ja kinokujundus. Esimese vabariigi ajal kohvikuks ehitatud majast leiad läbi kahe korruse ulatuva galerii, kus ekspositsioonid vahetuvad aastaaegade järgi. Lisaks Epp Maria maalidele on väljapanekul ka Jaak Arro maale ja mööblit, Liisu Arro keraamikat ning Imbi Linnu maale.
  • Evald Okase Muuseum – Eesti kunstiajaloo suurkuju, Firenze Kunstiakadeemia auliikme Evald Okase teoseid leiad nii Eesti kui ka maailma kunstimuuseumide kogudest. Muuseum rikastab Haapsalu kunstielu alates 2003. a. Peamiseks magnetiks on pidevalt muutuv püsiekspositsioon ning näitused muuseumi galeriis.
    Huvitav teada: 19. saj keskel algselt kõrtsiks ehitatud hoone loob majas isikupärase aura.
  • Iloni Imedemaa – Iloni Imedemaa on lastele ja peredele mõeldud teemakeskus, mis põhineb Astrid Lindgreni raamatute illustraatori Ilon Wiklandi joonistustel.
    Septembrist aprillini on avatud kolmekorruseline maja, kus on galerii, kino- ja näitustesaal, Karlssoni tuba, Iloni köök ning mängutuba, kus toimuvad meisterdamised ja teemapäevad.
    Maist augustini on avatud ka Imedemaa õu Mattiase maja ja Käsitöökuuriga, kus palju põnevat meisterdada saab. Õues saad end proovile panna täpsusviskamises, karkudega käimises, kala püüdmises, näitekunstis ja liivakastimängudes.
  • Muuseum-Galerii Haapsalu Pitsikeskus – Sallimuuseumis vaata püsinäitust rätiku minevikust ja tänapäevast, tutvu imepeenete mustritega ja osta ka endale see meistriteos. Suviti toimub õppe- ja töötuba, kus selle käsitöö valmimist õpetavad kohalikud sallimeistrid.

Sulle võib veel meeldida