Eestirootslaste laulupidu

Eestirootslaste laulupidu

Linnuseõu, kus etendatakse vabaõhuetendust Valgest Daamist, on olnud ka eestirootsi laulupidude toimumiskohaks. Esimene eestirootslaste laulupidu toimus lossiõues 2. juulil 1933 ja sellest võttis osa kümme eestirootsi laulukoori kokku 200 lauljaga.

Rootslaste laulupeo mõtte esitas 1926. aastal ajalehes „Kustbon” Anton Vesterberg, kuid asjast ei tulnud midagi välja. Laulupeo ettevalmistused algasid soomerootslaste eeskujul alles kuus aastat hiljem. Laulupeos nähti võimalust luua killustunud rannarootslaste vahel ühtsustunnet. Peotoimkonda kuulusid Pürksi rahvaülikooli juhtaja Fr. Erlund, Helga Blees, gümnaasiumidirektor Anton Üksti ning helilooja ja koorijuht Cyrillus Kreek, kelle õlule jäi repertuaarivalik ja kes oli ka peo üldjuht.

“Laulupidu algas 2. juulil 1933 osaliste rongkäiguga linnusehoovi. Pidu ise algas kell 3 pärastlõunal. Kui ennast lavale oli sätitud, mängis orkester riigihümni. Saabus riigivanema esindaja minister Zimmermann, ning rootsi rahvusminister Nikolaus Blees pidas eesti- ja rootsikeelse tervituskõne. Kõneles ka Zimmermann. Seejärel laulis ühendkoor pool kavas olnud repertuaarist.
Kontserdi teine osa algas suveorkestri muusikaga, juhatas Juhan Simm. Pidukõne pidas kirikuhärra B. Lund. Tervitused esitasid linnapea dr. Hans Alver, gümnaasiumi juhataja Üksti, mag. E. Ekroth soomerootsi lauljate poolt ja professor Juhan Aavik Eesti Lauljate Liidust. Telegrammid luges ette Sven Danell.
Eraldi esinesid Vormsi ja Riguldi koorid.

RrMF401_9F_1_ laulupidu 1933

Kolmas osa oli rahvatants, esinesid Rootsi Gümnaasiumi ja Pürksi Rahvaülikooli ühisrühm Helga Bleesi juhendamisel ning pakrilaste tantsurühm.

Pärast teist vaheaega esinesid taas ühendkoorid. Laulude vahel tervitas osavõtjaid karskusliikumise tegelane, lektor Oscar Olsson Rootsist, ja mag. Nils Tiberg meenutas peolt puuduvaid Ruhnu ja Hiiumaa rootslasi.

Pärast viimast koorilaulu tänas Riigkogu liige M. Westerblom SOV nimel koorijuhte ja lauljaid. Lauldi ühiselt hümni ja lauljad austasid Kreeki.”

„Raamat Eestimaa rootslastest” Viktor Aman.

Kuigi pidu oli väga õnnestunud, tuli järgmist eestirootsi laulupäeva oodata 80 aastat.
2013. aastal tulid taas eestirootslased ning ka nende sõbrad Soomest ja Rootsist Haapsalu lossiõuele kokku, et pidada maha teine rannarootslaste laulupidu koos tantsuetendusega. Siis oli laulupeo projektijuhiks Sofia Joonsi ja laulukava järgis paljuski esimese laulupeo oma. Kolmas laulupidu peeti 2016. aastal. Järgmine pidu lükkus aga kahel korral edasi ja neljas pidu sai toimuda nime all „Aiboland, mu arm” alles augustis 2021. Viiendat korda kõlasid Haapsalu linnuseõuel rootsikeelsed laulud ja tantsiti rootsi tantse 6. juulil 2024. aastal.