Kuhu minna ja mida teha Nõval ja Noarootsis

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.

Nõva leivakoda-turismiinfokeskus

Tallinna poolt Nõvale jõudes jäävad paremat kätt kolm rootsipunast maja, millest keskmine ja väikseim on suviti lahti turismiinfopunkti ning kohvikuna. Müügil on koha peal tehtud käsitööleib, juuretisega sai; suvel muudki küpsetised, maitsev kohv, külmad  joogid ning jäätis.  Lisaks saad jalga puhata ja koguda teavet piirkonna vaatamisväärsuste kohta. Nõva on omanäoline tsivilisatsioonist puutumata loodusega rahupaik kaunite metsade, järvede ja 15 km pikkuse liiivarannaga. Meil on mõnusaid majutusasutusi, aga võimalik on ka RMK poolt rajatud telkimisplatsidel nautida vabas looduses ööbimist. 

Marika Puhkeküla – Metsanurga Öömaja

Omal käel jalgrattatuur Haapsalust Noarootsi ja Nõvale

Marsruut algab Haapsalu Raudteejaamast ja kulgeb edasi mööda Uuemõisa kergliiklusteed kuni Rannakülani ning sealt edasi juba Linnamäelt Noarootsi poole. Noarootsi ja Nõva on kuulsad oma männimetsade ja laulvate liivadega randade poolest. Väikestel kaluriküladel on nii eestipärased nimed kui ka rootsikeelsed rööpnimed. Perakülas, liivase ranna ning marja- ja seenemetsade vahetus läheduses asuvast RMK Nõva Looduskeskusest saad teavet ümbruskonna vaatamisväärsuste kohta. Sealt saab alguse ka 192 km pikkune matkatee haru, mis viib Perakülast Aegviiduni.

Nõva Püha Olevi kirik

18. sajandist pärit Nõva Püha Olevi kirik on rannakabeli tüüpi õdus puukirik, kus meeste ja naiste istepingid on erineva kujundusega ning mille idaseina ehivad eritehnikas loodud piiblistseene kujutavad vitraažaknad. Nõva kirik on üks vähestest säilinud puukirikutest Eestis, samas ka üks väiksemaid. Äsja toimunud renoveerimistööd on kiriku siseinterjööri taastanud sellisena, nagu see oli 19. sajandil. Üheks harulduseks on ka läbi aegade säilunud puidust rõngasrist, mis on eksponeeritud kiriku rõdu seinal. Kirikusse ehitas oreli kohalik orelimeister G.Terkmann. 

Traditsiooniline kalapüük Nõval

Huvilistel on võimalik koos kutseliste rannakaluritega, kalapüügi juurde kuuluva varustuse ja instruktoriga minna kalapüügireisile merele või mõnele kohalikule järvele. Õpitakse tundma kohti, kust kala leiab, mis püügiviise ja tehnikaid erinevates kohtades kasutada ning kuidas neid õigesti ja efektiivselt kasutada. Tutvustatakse rannarahva traditsioonilisi meetodeid ning uskumusi. Ajaline kestus 1-3 tundi. Kalapüügiperiood on hiliskevadest varasügiseni.

Nõva looduskaitseala, RMK Nõva puhkeala ja külastuskeskus

Nõva puhke- ja looduskaitseala Lääne-Eesti madalikul on loodud rannamaastike ja taimekoosluste kaitseks, hõlmates suuri soolaamasid, metsamassiive ja liivarandu. Peraküla ümbruse järved on ümbritsetud 5 m kõrguste rannaluidetega, järvedel kasvab valge vesiroos ja lääne mõõkrohi. Rannikuala paelub rannamõnude nautlejaid ja surfareid, metsad ning rabad on marja- ja seenerohked. Puhkealal asuvad teabepunkt, lõkke- ja telkimisplatsid. RMK Nõva puhkealal asub Nõva külastuskeskus, kust saad teavet ümbruskonna vaatamisväärsuste kohta ja nõuandeid matkamarsruutide koostamise kohta.