Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Portselanile maalitud linnud ja linnused

Tekst: Anne Metsis
Fotod: Johannes Arro/Arro&Co

Haapsalu on juba Tšaikovski aegadest pakkunud loomeinimestele võimalust eralduda vaikusesse ja kogeda lennukaid inspiratsioonihetki. Siin tegutsev keraamik Liisu Arro hindab mõlemat.

Tšaikovski pingi naabruses asuvast valges raamistuses akendega laimikollasest majast ei saa seda silmitsemata mööduda. See 1990. aastatel lagunemisest päästetud puitelamu on üks esimesi kaunitare, kes on Haapsalu promenaadi idülli kujundanud. Maja restaureerisid vundamendikividest alates praeguse majaperenaise Liisu maalikunstnikest ema-isa Epp Kokamägi ning Jaak Arro.

Liisust sai haapsallanna kümme aastat tagasi, kui vanemad Tõstamaale kolisid. Sama kaua peab ta end siinseks kunstnikuks, täpsemalt keraamikuks ehk tarbekunstnikuks. Tema juhitava keraamikaettevõtte Arro Porcelain lauanõude kollektsioonid on aga tuntud ka väljaspool Eestit.

Inspiratsioon verandaakende taga

Hooviserva püstitatud endises isa maaliateljees on nüüd koha leidnud savikastid, põletusahi ja potikeder, millel vormuvad Liisu vaasid ja vaagnad, taldrikud ja tassid. Portselannõud on sama haprad kui neile nõtkeid joonistusi kandva autori tundlikud sõrmed. Ta on isuäratava värviglasuuriga tarbenõudest loonud hurmava esteetika, mida rõhutavad ka videokunstnikust venna Johannes Arro filmitud klipid ettevõtte kodulehel.

Inspiratsioon tuleb siitsamast: aastaaegade vaheldumine verandaakende taga, lopsakas lilleaed, luiged, kosklad ja kajakad peaegu aiavärava alla loksuvast Tagalahest… Siinse majapidamise kõige iseloomulikumad sulelised on vesikanad, oma aeda pole kanakuuti vajagi!

 Isa Jaagu maalitud vesikana on Liisu paigutanud ka vaasile. Vaas on osa uusimast seeriast, millega Arro Portselan on võtnud südameasjaks jäädvustada kogu Kokamäe-Arro kunstnike dünastia liikmete käekiri. Portselanist taldrikutel, kruusidel ja kaanega toosidel on koha leidnud emapoolse vanaema Imbi Linnu maal pilvikutega kasemetsast ja vanaisa Luulik Kokamäe visandimappides varjul olnud sketšid naisaktidest. Ema Epp Kokamäe maal „Valge Daam”, mis valmis renoveeritud Haapsalu piiskopilinnuse muuseumi avamiseks, on igati teemakohane ka portselanil.

Suvise päikesekulla igatsus

Linnusele on pühendatud omaette seeria, kus elustuvad 18. sajandi graafilised pildid. Algupärandi autoriteks on Hollandi kujurist arhitekt Arent Passer ning baltisaksa kujur ja joonistaja Wilhelm Siegfried Stavenhagen, kes jäädvustasid oma rännakutel Eesti maastikke ja linnavaateid. Stavenhageni 1867. aastast pärit gravüüri Haapsalu linnuse varemetest saab vaadelda portselanist karbi kaanel.

Kes ei ootaks Haapsalu suve, mis meelitab igast kandist rahvast kokku! Liisu eelmine kollektsioon „Talveöö unenägu” sündiski igatsusest suvevärvide, -helide ja -lõhnade järele. Taldrikutel leidsid koha linnud, munad, suled ja neil on palju kuldset pinda, mis peaks veidigi korvama iga-aastast igatsust suvise päikesekulla järele.

Hooaja saabudes avab linna peatänaval uksed Epp Maria Galerii, mille ülakorrusel on ootamas kaks külaliskorterit. Eksklusiivses majutuses valitsev lopsaka ilu pillerkaar on õe Anni Arro sisekujundus. Koka ja kokaraamatute autorina tuntud Anni on siia kogunud kogu pere loomingu: isa puulõiketehnikas mööbli, ema maalid, Liisu keraamika ja Johannese fotod.

Neile, kel soov suurte keskuste kärast viivuks põgeneda, avatakse toauks ka hooajavälisel ajal.

Sulle võib veel meeldida