Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Vaatemänguline lindude ränne, öine loomavaatlus ning lõputult avastamisrõõmu pakkuv Vormsi saar!

Lindude ränne on juba alanud

Kuigi kaunis suveaeg veel kestab, siis nii mõnedki linnud on alustanud juba oma rännet talvitusalade suunas. Selles pole midagi erakordset ja ei tasu karta, et sügis meile tänavu tavapärasest varem peaks saabuma. Rändajateks on eelkõige erinevate merepartide isaslinnud, kes Loode-Venemaa tundraaladelt lahkuvad ning rändavad sulgima ja seejärel talvitama Läänemere meremadalikele. Juuli lõpus on eriti silmatorkavaks mustvaeraste sulgimisränne, mida on parim jälgida Põõsaspea neemel, kus mõnel õhtul võib mööduda kümneid tuhandeid linde.

Mustvaerad pole siiski ainsad linnud, kes on juba rändele asunud. Muda ja adruvallidega kaetud randades kogunevad praegu kurvitsaliste ehk kahlajate rändesalgad. Kõige arvukamalt võib hetkel Läänemaa randades näha tundrarüdisid, kõvernokk-rüdisid, liivatülle ja heletildreid. Kahlajate nägemiseks võiks sõita Matsalu rahvusparki, kus neid omapärase välimusega linde võib näha Haeska linnutornist ning Põgari rannaniidu servast. Linnuretkele tasub kaasa võtta ka linnugiid – nii saavad linnud kenasti leitud ja ka määratud.

Võrratu Vormsi kutsub end avastama

Vormsi on suuruselt Eesti neljas saar kuhu ülemäära tihti ei satuta. Tänavune suvi sobib suurepäraselt Eestimaa avastamiseks ja miks mitte teha seda rännates ringi just Vormsi saarel. Suveajal on eriti mõnus saarele tulla jalgrattaga, mille võib ise kaasa võtta kui ka saarelt rentida.

Vormsi saarel asub kauni loodusega maastikukaitseala, kus leidub nii matkaradu kui vaatetorne. Kindlasti käige ära Rumpo poolsaarel, Saxby tuletorni juures ja Austergrunne neemel. Looduse kõrval tasub kindlasti tutvuda saare rannarootsi kultuuriga ning külastada omapäraste rõngasristidega kalmistut.

Kes soovib saare kohta rohkem teada saada võiks paiku külastada koos kohaliku giidiga. Saarel leidub nii avalikke telkimisplatse kui ka majutuskohti, mis võimaldab saarel pikema puhkuse teha.

Hea aeg vaadelda metsloomi

Suve teine pool on suurepärane aeg metsloomade vaatlemiseks. Enamikel imetajatel on pojad nüüd suureks sirgunud, mistõttu ei ole nad enam nii peidulised kui kevadel ja suve alguses. Kõikjal võib näha metskitsi, kellel on alanud jooksuaeg. Uhkete sarvedega sokud lasevad sumedatel suveõhtutel kuuldavale haugatusi, et ligi meelitada ümbruskonnas liikuvaid kitsi.

Metsateedel näeb nüüd tihti noori jäneseid, rebasekutsikaid ja ka kährikuid. Matsalu luhtades hakkavad üha enam end eksponeerima põdrad, õhtusel kanuumatkal või paadisõidul pikki jõge on väga hea võimalus kohtuda kopraga.

Enamik metsloomi tegutseb ööhämaruses, mistõttu tasub neid otsida eelkõige hilisõhtul või varahommikul.

Sulle võib veel meeldida