Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Ilon on alati siin

Tekst: Anne Metsis
Fotod: Iloni Imedemaa, Merilin Kaustel-Lehemets

Iloni Imedemaal võib väikese ime leida igas pildis, juhuslikult silmatud esemes või tegevust pakkuvas nurgakeses. Varu ainult aega ja imed sünnivad.

Kodu on kunstnik Ilon Wiklandi raamatutes märgilise tähendusega teema. Tema pliiatsi all hakkab argine lapsetuba elama, tähtpäevad ja kodused peod pakuvad innustust, et neid samamoodi korraldada, ja pereliikmena armastatud lemmikloomi tahaks isegi nunnutada.

Ilonist kui nelja tütre emast, tema pereelust ja loomingulistest sõlmpunktidest annab püsiväljapanek haarava ülevaate. Mustvalged ülesvõtted 1930. aastate Haapsalust panevad vaimusilmas rulluma kujutluspildid omaaegsest idüllilisest kuurortlinnast. Videoklippides elustuvad kunstniku suu läbi mälestused dramaatilisest ülemerereisist ja heatahtlikust vastuvõtust võõra maa kaldal. Paadisõidu tormisel Läänemerel on Ilon meilegi hoomatavaks joonistanud. Eluolu turvalises Rootsis dokumenteerivad helged fotod kunstniku kodust, ateljeedest ja loomingupartneritest, kellest üks oli pikki aastaid lastekirjanik Astrid Lindgren.

Nii mõnigi noor kunstnik saab teada, kui ilmatu pikk on teekond pildi ideest paberraamatu kaante vahele. Kõik etapid ja töövahendid on klaasvitriinis näha. Samuti saab silmitsi seista Iloni originaaljoonistustega. Ja veel – kes meist poleks teinud noores eas katset jäädvustada hariliku pliiatsiga enda või kooliõdede näojooni! Seda tegi Ilon ka. Lisaks kuuluvad tema ampluaasse glamuursed pikkade ripsmetega Hollywoodi diivad. Kunstniku reisidest annavad aga ülevaate värvikad visandid eskiisiplokkides, kus on kujutatud nii põlisrahvast kui ka loodusvaateid.

Igaüks võib olla kunstnik

Selle eest, et meil ikka uusi Iloneid sirguks, hoolitseb juba seitsmendat aastat muuseumi noore kunstniku konkurss. Kui algaastatel valis võitjad välja Ilon Wikland ise, siis nüüd teeb seda asjatundjatest žürii. Kopsakas auhinnafond pärineb endiselt kunstnikult. Aastate jooksul on võitjaid olnud igast Eestimaa nurgast.

Aga kunstnikukätt saab imedemaal proovida igaüks ja ka oma teose kõigile vaatamiseks välja riputada. Teema on igal aastal uus.

Muuseumist lahkudes jääb pihku temaatiline lipukene või ka aasta tagasi esmatrükist ilmunud pisiformaadis raamatuke „Anni uhke uudis”. Illustratsioonid, mis Ilon aastate eest tuttavale Eesti perele kinkis, on siin ärganud uuele elule koos Leelo Tungla luuletustega. Kas Anni saab endale väikese sõbra, keda ta nii väga on endale soovinud?

Kiika katusekambrisse

Muuseumimaja ülakorrusel leiate end korraga suletud ukse ees. Klaasist seina taga paistab kellegi pisut korratu elamine… Muidugi, see on ju Karlssoni katusekamber! „Aga miks sinna sisse ei tohi minna?” küsis üks laps. Ja vastas ise: „Sellepärast, et emad teeksid ju kohe toa korda!”

Ja ennäe, määratu pika diivani padjakatetelt vaatavad vastu Bullerby plikade näod! Bullerby – õnneliku lapsepõlve võrdkuju.

Kas teadsid, et:

* 2004. aastal kinkis Ilon Wikland oma sünnimaale 800 originaalillustratsiooni.

* 2006. aastal avati Haapsalus Kooli tn 5 Ilon Wiklandi galerii.

* Iloni Imedemaa teemakeskus avati 2009. aastal.

* 2014. aastast on keskuses uus renoveeritud galerii püsinäitusega „Olen alati siin. Ilon”.

* Talvehooajal on avatud kolmekorruseline galerii, 50 kohaga kinosaal, näitusesaal, köök ja mängutuba.

* Suvel on õues avatud Mattiase maja ja käsitöökoda, Kadatiir ja Kukli Mukli jäätisekiosk.

* Kooli-, lasteaia- jt gruppide jaoks saab ette tellida pooleteisetunnise muuseumiprogrammi.

* Töötubadest ja üritustest annab täpsema ülevaate koduleht

www.salm.ee/muuseumid/iloni-imedemaa.

* Iloni Imedemaa asub kunstniku lapsepõlvekodu vahetus läheduses ning käigutee kaugusel rannapromenaadist, piiskopilinnusest ja vanalinnast.

Sulle võib veel meeldida