Haapsalu

Tere tulemast Haapsallu — Tallinnast vaid ühe sõidutunni kaugusel asuvasse Põhjamaade Veneetsiasse, nagu seda enam kui 740 aastast linna hüütud on.

Haapsalu on ideaalne sihtkoht nii peredele, romantikat otsivatele paaridele kui ka terviseturgutajatele, kes soovivad ilusas kuurortlinnas jalutada, piknikke pidada, ujuda ning kultuurisündmusi ja spaasid külastada.

1279. aastal asutatud linn on läbi aegade vastu võtnud kuninglikke kõrgusi ja vaimuhiiglasi, olnud suveparadiisiks külalistele nii idast kui läänest, põhjast ja lõunast.

Foto: Silver Raidla
Foto: Silver Raidla

Haapsalut, kui Saare-Lääne piiskopkonna sajanditepikkust keskust, meenutavad iidsed lossivaremed ja toomkirik, kus augusti täiskuuöödel on võimalik kohtuda salapärase Valge Daamiga…

Oma jälje linna aja- ja kultuuriloole on jätnud nii rootslased kui vene aadel; legende räägitakse Vene tsaari Peeter I sadamakoha otsingutest

Pärast meremuda raviva toime avastamist muutus linn peagi õitsvaks suvituslinnaks, olles populaarne nii vene tsaariperekonna kui ka baltisaksa aadli seas. Sel ajal kerkisid ka Haapsalu tunnusehitised nagu 216 m pikkuse katusealuse perrooniga raudteejaam, Eestis ainus algsel kujul säilinud puitpitsiline Kuursaal, vanad mudaravihooned ja romantilised puumajad. Kaldapromenaad koos Allikapaviljoni, paadisildade ja merre ankurdatava Jääkaru skulptuuriga on linna uhkus.

Astu sisse Haapsalu muuseumidesse ja galeriidesse, loe üle piiskopilinnuse vaateplatvormi trepiastmed ja arvuta kokku raudteejaama perrooni meetrid. Luba endale maitsvaid kooke linna kohvikutes ja meenuta lapsepõlve Iloni Imedemaal, torka varbad merevette või lase ennast hellitada spaade mudavannis.

Põhjamaade Veneetsiaks kutsutud linnakeses toimub suviti mitmeid rahvusvaheliselt hinnatud kultuurisündmusi: Augustibluus, American Beauty Car Show, Haapsalu Vanamuusikafestival, Joogafestival, Valge Daami Aeg jne.

Võib–olla armud Haapsalusse nii samuti nagu see paljudega on juhtunud …

Foto: Silver Raidla
Foto: Silver Raidla