Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Suvine Läänemaa loodus kutsub

Avasta  suvine Osmussaar

 

Dirhami sadamast 7 kilomeetri kaugusel meres asub tõeline pärl – Osmussaar. Kui olete seal käinud, siis soovite sinna kindlasti tagasi minna. Kui Te veel ei ole saarele sattunud, siis tasuks seda teha just sellel suvel.

Juuni on meie loodepoolseima saare külastamiseks erakordselt hea aeg, sest ilmad on ilusad ja saart katab kaunis õitsevate taimede vaip.

Osmussaar on parajalt väike, et saarele päevaga jalgsi ring peale teha. Saare lõunaosas asuvad linnurohked järved, põhjarannikul on  pankrannik ja meres omapärased “krokodillid”. Saare ümber paiknevad enam kui 530 miljoni aasta vanused kivid bretsšad, mis pärinevad Neugrundi meteoriidist. Saar on hinnatud ka looduspiltnike seas.

Kindlasti tasub külastada  hiljuti taastatud Osmussaare kabelit,  militaarrajatisi ja tuletorni.
Saarele pääseb Dirhami sadamast, laevatransport saarele tuleb ette broneerida. Transporti Osmussaarele pakuvad ettevõtted Osmussaare Reisid ning Ossmussaare Fond.

Parim aeg orhideede imetlemiseks

 

Juunikuu on looduses kaunite õite aeg. Oma iluga lummavad meid nüüd ka Põhjamaade pilkupüüdvaimad õistaimed – orhideed.

Esimesed nendest hakkavad Läänemaa puisniitudel ja loopealsetel õitsema juba mai lõpus.

Juunikuus puhkevad õide hall käpp, kaunis kuldking ja jumalakäpp.

Mitmed iludused on õide puhkemas just juuni alguses, nagu näiteks pidulikult valge kahelehine käokeel, omapärase õiekujuga kärbesõis ja pilkupüüdev punane tolmpea.

Kõige rohkem käpalisi ehk orhideesid kasvab puisniitudel, kuid mõned (näiteks soo-neiuvaip) eelistavad ka märjemaid soiseid alasid.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et kõik meie orhideed on looduskaitse all ning neid ei tohi kindlasti korjata ega ära talluda.

Aasta valgeimal ajal saab linde vaadelda päeval ja öösel

 

Mai lõpuks jõuavad kohale ka kõige hilisemad rändlinnud. Siiski ei ole lindude kevadränne selleks ajaks veel päriselt lõppenud – juuni alguses võib muda- ja adruvallidega kaetud randadest leida arvukalt erinevaid kahlajaid.

Nende seas leidub ka Eestis vähearvukaid rändlinde, nagu näiteks veetallaja, plütt, kivirullija ning leeterüdi.

Parimad kohad peatuvate kahlajate nägemiseks Läänemaal on Põgari-Sassi rannaniidu kõrval olev parkimistasku, Haeska linnuvaatlustorn ja Noarootsis olev Riguldi jõe suue.

Vaata ka www.linnuriik.ee

 

Tähelepanuta ei tasu jätta ka pesitsevaid linde. Läänemaa kadastikest võib leida peidulist vööt-põõsalindu, luhaniitude kohal tiirutamas märgata väike-konnakotkaid ning metsatukkades kuulda peoleode vilistamist. 

Juunikuu valged ööd on sobiv aeg ette võtta ka öiseid linnuvaatlusretki. Pilliroo vahel häälitsevad nüüd täpikhuigad, põldudel hüüavad rukkiräägud ja männikutes soristavad öösorrid. Terane kõrv võib mõnel pool kuulda valju piiksumist – need on vanematelt toitu manguvad kakupojad, kes end mõne puu otsas osavalt varjates nokapoolist ootavad.

Sulle võib veel meeldida