Kuhu minna ja mida teha Vormsil

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.

Vormsi kalmistu

Vormsi Püha Olavi kiriku kõrval asuv Vormsi kalmistu on Eestis omapärasemaid ja ainulaadsemaid. Vanemas osas leiad hulgaliselt pae- ja liivakivist rõngasriste, säilinud on kogunisti üle 330 rõngasristi ning palju tavapärase kujuga riste. Huvitav teada: Kirikaias on kaks mälestuskivi – eestirootslasest kultuuritegelasele Hans Pöhlile ning Rootsi misjonärile Österblomile, kes saare usulises elus põhjalikke muutusi kaasa tõid. Otsi üles vanim säilinud hauatähis kalmistul, aastaarvuga 1743. Kirikaiast väljas on üks väheseid kogu nõukogude aja omal kohal seisnud vabadussambaid Eestis.

Vormsi Püha Olavi kirik

14. sajandist pärit Vormsi kirik on saare ajaloo ja kultuuri peamine mälestis, asub keskuses Hullos. Kirik seisis pikalt tühjana pärast rootslaste põgenemist saarelt II Maailmasõja lõpul, taasõnnistati 1990. aasta Olavipäeval. Uudista kindlasti omapärast ruudukujulise põhiplaaniga pikihoonet ning vaata altariruumi laes vanu laemaalinguid. Huvitav teada: * Esimene kirik Vormsil oli puukirik. * Vormsi Püha Olavi kiriku iseärasuseks on torni puudumine, kirikukell ripub ukse kohal kõrge katuseharja all. * Kiriku väravas on kaks jändrikku mändi, mille all asunud häbipost.

Allika matkarada Vormsil

2 km pikkune rada asub suhteliselt niiskel ja liigniiskel alal Vormsi maastikukaitsealal. Matkaraja suurimad vaatamisväärsused on Suurallikas ja Raviallikas ning kindlasti naudi vaadet Prästviigi järvele. Rada on varustatud suunaviitade ja infotahvliga. Osaliselt on pinnasetee, liigniisketel aladel laudtee ja purded. Märjal ajal on matkarada mudane ja raskesti läbitav. Sobivateks jalanõudeks on kummikud. Rajal on ka vaateplatvorm 2,5-meetri kõrguse puitkonstruktsiooniga.

Prästvike järve matkarada

Vormsi saare keskosas asuv Prästvike järv on kunagine merelaguun, mis on praeguseks suures osas roogu kasvanud, kuid on säilitanud oma tähtsuse rannikumere kalade koelmu- ja turgutusalana. Järve linnustik on arvukas ja mitmekesine – vaiksetel kevadõhtutel võib siin kuulda hüüpi. Järve põhjaosa arvukatest allikatest suurim on Suurallikas. 1,7 km pikkune matkarada viib Prästvike järveni ja põhjakaldal asuva vaatlustorni juurde. Metsaservas asub tekkelt omapärane Lubjakünka ehk Raviallikas. Selle ümber aga on kujunenud lubjarikkad allikalised niidud, kus kasvab erinevaid käpaliste liike.

Vormsi Talumuuseum

Vormsi on saar, kus sajandeid elasid rootslased. Varasemad teadaolevad dokumendid räägivad asustusest juba 13. sajandil. Vormsi oli rootsikeelne saar, kus näiteks 1934. aastal elas 2393 rootslast ning 122 eestlast. Vormsi Talumuuseum on tüüpiline II maailmasõja eelne vormsirootslaste talu koos sellega kaasnevaga. Talu on taastatud vanade fotode ja kirjalike allikate abil ning loomulikult ka Vormsis sündinud ja sõja eest Rootsi põgenenud vormsilaste mälestuste põhjal. Muuseumis on müügil Vormsi käsitöö, suveniirid ja Vormsi teemalised raamatud.

Saxby Vaatetorni puhkemajad

Saxby Vaatetorni puhkemajad asuvad Vormsi läänerannikul looduskaitse all oleval paesel kaldal. Majade juures on rõhku pandud ümbritsevale keskkonnale, hea vaade avaneb nii merele kui metsale. Päike loojub täpselt puhkemajade akende ette! Saunamajas on kohti neljale ning puhkemajas viiele inimesele. Mõlemas majas on täismugavustega köök ja puupliit, õues on olemas gaasigrill koos toolide ja lauaga.  Majades kasutatakse vaid päikeseenergiat ning hooned on valmistatud loodussõbralikest materjalidest. Majade minimaalne rendiaeg on 2 ööd hinnaga 500 eurot.