Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Lõunasse ruttavad linnuparved ja metsaannid

Sügise meeldejäävaim looduselamus ootab Sind Matsalus!

Päevad on üha lühemad ja ilmadki aina kargemad. Tasapisi hakkab loodus sügisesi värve koguma ning sügismeeleolu põue pugema. Päris õige sügisetunde saab kätte ikka Matsalust!

Septembrikuu õhtutel leiab siin aset sügisese looduse uhkeim vaatemäng. Päikeseloojagu eel suunduvad ümbruskonna põldudel einestanud sookured end Matsalu lahe äärde ööbima. Paari tunni jooksul koguneb madalatesse lahesoppidesse tuhandeid sookurgi.

Matsalu laht on sügisel sookurgede jaoks üks tähtsamaid koondumiskohti kogu Euroopas. Järgnevatel nädalatel suundub siia ööbima enam kui 15 000 sookurge.

Suurte kureparvede kurblikud kruuksed kostuvad vaikuses kilomeetrite kaugusele. Nende sekka võib parvede lähenedes kuulda ka vilesarnast piiksumist, mida teevad suvel koorunud noorlinnud. Vaatemängust osasaamiseks minge paar tundi enne päikeseloojangut mõnesse Matsalu lahe või luha ääres asuvasse vaatetorni. Kui tuhandete sookurgede leidmine endal ei õnnestu, siis tule ja võta retk ette koos mõne kohaliku giidiga.

Marja-ja seenemetsad kutsuvad avastama

Läänemaa metsad ootavad osa saama metsaandidest. Nõva puhkeala kaunites männimetsades on nüüd punaseks värvunud pohlad. Lisaks sellele on tänavu tegu suurepärase seeneaastaga. Kukeseente aeg hakkab tasapisi läbi saama, kuid leida võib nii männ-ja kuuseriisikaid kui ka lehter-kukeseeni.

Neile, kes ei pelga liikumist õõtsuvas rabamaastikus võib minna meie kaunitesse rabadesse jõhvikaid korjama. Marjul või seenel käik puhtas värskes õhus annab suurepärase energialaengu argitoimetusteks. Lisaks on marjad väärtuslik vitamiinipomm talvekuudeks.

Arktiliste veelindude ränne Põõsaspeal

Septembrikuu lõpus ja oktoobri alguses tasub pisut varem ärgata ning sõita päikesetõusuks Põõsaspea neemele. Siit möödub Põhja-Euroopa kõige olulisem veelindude rändetee, mida möödab rändab enam kui 2 miljonit Loode-Venemaa tundras pesitsevat veelindu. Nende ränne on kõige aktiivsem just koidikule järgnevatel tundidel.

Septembri lõpus kulmineerub siin mustlaglede ränne. Lisaks liigub rändel arvukalt merivarte ja tõmmuvaeraid. Oktoobri alguses saavad peamiseks rändajateks, aga aulid ja valgepõsk-lagled.

Põõsaspea neemele tulles võta kindlasti kaasa binokkel ja riietu soojalt. Õnneks on külmema tuule eest võimalik varju otsida neemetippu rajatud linnuvaatlusmajakeses.

Sulle võib veel meeldida