10 põhjust, miks külastada talvel Haapsalut ja Läänemaad

Avasta romantiline Haapsalu

Haapsalu on ideaalne sihtkoht peredele, romantikat otsivatele paaridele kui ka terviseturgutajatele, kes soovivad ilusas kuurortlinnas jalutada, talvemõnusid nautida, spaasid külastada ja hinnatud restoranides õhtustada.

Võta kindlasti ette jalutuskäik linnas, mis mõjub oma väljapeetud stiiliga justkui killuke teisest ajastust. Puitpitsiline arhitektuur, pisikesed tänavad vanalinnas, õdusad kohvikud, lumine promenaad ja meri, mis on kaetud jääkaanega.

Läänemaa imeline loodus

Ligi kolmandik Läänemaa territooriumist on kaitse all, olles sellega Eestimaa kaitstavaim maakond. Läänemaa loodus pakub igaühele midagi – linnu- ja loomavaatlus, sood ja rabad, omanäolised väikesaared ja Matsalu Rahvuspark. Kõike seda saab nautida matkaradadel matkates või nautida vaatetornidest.

Matkaradu on erineva pikkusega – pikematel matkaradadel saab teha mitmetunnise jalgsimatka, kuid leidub ka lühemaid matkaradu, kus ei väsi liigselt ära ka pere väiksemad matkasellid.

Looduspuhkuse kohta loe rohkem SIIT.

Võrratud Läänemaa maitsed

Haapsalu ja Läänemaa oli 2020. aasta Eesti maitsete piirkonnaks. Haapsalut iseloomustab 19.sajandi algusest vohav kohvikukultuur, mis viimastel aastatel on jõudsalt edasi arenenud. Omanäolisi väikseid kohvikuid on täis pikitud kogu Haapsalu. 

Tänapäeval kasutatakse vanade traditsioonide kohaselt toiduvalmistamisel muuhulgas ka looduslikke toidutaimi nagu must leeder, põldmari ja angervaks.

Läänemaa väheviljakas pinnas on õpetanud leidma toidulauale lisa ulukite, metslindude, rannikumere kala, marjade ja seente näol.

Uisutamine Haapsalu vanalinnas ja lahel

Haapsalu Spordibaasid on loonud võimaluse uisutada müstiliste lossimüüride kõrval Krahviaia tennisekeskuses, kus on võimalus ka uiske laenutada. Ilmselt kõige populaarsem liuväli on Haapsalu Väikese Viigi liuväli, kuhu igal talvel on rajatud uisurada, mille pikkuseks on 1,4km. Samuti on võimalus jäähokit mängida.

Haapsalu on omanäoline linn, mis on kolmest küljest ümbritsetud merega, mis üsna varakult jääkaane alla läheb. Nii on võimalus valida ise suund ning uiskudel läbida pikki vahemaid Haapsalu lahel. 

Valgustatud suusarajad kõigile

Haapsalust 20 kilomeetri kaugusel asuvas Paliveres on eri pikkuse ja mõnusa raskusastmega suusarajad ning kelgu- ja lumelauanõlvad. Hooldatud suusarajad võimaldavad  suusatada vaba- ja klassikalises tehnikas. Valgustud suusarada 1,5 km on talveperioodil valgustatud kuni kella 22-ni.

Paralepa parkmetsas Haapsalu linna piiril asuvad Paralepa Terviserajad. Tähistatud on kaks rada: 2,5- ja 5 kilomeetrine. Pimedatel õhtutundidel (kuni 22.00) on 2,5 kilomeetrine rada valgustatud. 

Kui külmakraadid ja lumeolud võimaldavad, siis valmistatakse talvel ka suusarajad ja liuväli Haapsalu Staadionile.

Talvised kultuurisündmused

Suvel on Haapsalus ja Läänemaal väga palju erinevaid festivale ja sündmusi, kuid ka talvel rõõmustatakse publikut paljude üritustega. Haapsalu Kultuurikeskuses toimub igapäevaselt midagi – kontserdid, kino, teater, linnagalerii. Samuti on ka mujal erinevaid sündmusi – laadad, töötoad, temaatilised õhtusöögid jne.

Ole kursis Haapsalu ja Läänemaa üritustega: https://midateha.visithaapsalu.com/

Spaad ja mudaravi

Haapsalu linna on viimased poolteist sajandit hinnatud eeskätt kuurordina. Siin on käinud suvitamas ja mudavanne võtmas mitme naaberriigi kroonitud pead ning kultuuritegelased.

Taasiseseisvunud Eestis alustati taas Haapsalu mudaravi traditsioonide taastamisega.

1994.aastal asus tegutsema uuenenud sanatoorium “Laine”, endise Bergfeldti ravila krundile tekkis samanimeline väike mudaravila. Aastal 2021. hoone renoveeriti ning opereerima asus Hestia Hotel Haapsalu Spa.

1997. aastal valmis Paralepa mändide alla Tervise- ja Puhkekeskus Fra Mare.

Põnev ajalugu

Haapsalul ja Läänemaal on väga põnev ajalugu, mida tutvustavad põhjalikult Läänemaa erinevad muuseumid. Haapsalu südameks on võimas keskaegne linnus, kus 2019. aastal avati Haapsalu Linnuse MuuseumHaapsalu Raekoda tutvustab Haapsalu kuurordi ajalugu. Kõik teavad muidugi ka Haapsalu kuulsaid ronge ja Raudteejaama, kus asub Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseum

Lastega tasub kindlasti külastada Iloni Imedemaad, mis on lastele ja peredele mõeldud teemakeskus, mis põhineb Astrid Lindgreni raamatute illustraatori Ilon Wiklandi joonistustel.

Läänemaa on tuntud Eestis unikaalse rannarootslaste kultuuri poolest, millega saab tutvuda Rannarootsi muuseumis.

Vormsi

Rannarootsi alade tõeline looduspärl on Haapsalu lähistelt Rohuküla sadamast vaid kolmveerandtunnise laevasõitu kaugusel. Korralikul talvel on avatud ka jäätee Rohuküla ja Vormsi vahel ning mis on tõeliselt unikaalne kogemus.

Vormsi (rootsi keeles Ormsö) on suuruselt Eesti neljas saar, mis legendi kohaselt sai nime Islandi viikingi Ormi („madu”) järgi. Teine legend aga pajatab Püha Olavi legendist tuntud mereröövel Ormist. Kirjalikes allikates mainiti Vormsit esmakordselt 1391. aastast.

1944. aastani olid Vormsi asukateks rannarootslased, kelle esivanemad saabusid saarele ilmselt 13.-14. sajandil Lõuna-Soomest ja Rootsi idaaladelt. Enamik vormsirootslastest lahkus II maailmasõja ajal Rootsi.

Selle märgisega ettevõtja kinnitab, et:

Järgib COVID-19 leviku tõkestamise nõudeid. Ta lähtub valitsuse korraldustest ja terviseameti juhistest ning hoiab end muutuva viirusolukorra ja nõuetega kursis.

Pühendub turvalise teenuse pakkumisele. Ta kujundab teenust nii, et on kaitstud nii töötajate kui ka külastajate tervis. Mõlemad tunnevad end turvaliselt ning saavad hõlpsasti infot, kuidas enda ja teiste tervist hoida.

Lisainfo

#visithaapsalu