Talvepuhkus Läänemaal

Haapsalu ja Läänemaa ootavad sind!

Läänemaa on Mandri-Eesti hõredaima inimasustusega maakond.  Tänu sellele on Läänemaa  suurepärane paik linnakärast eemaldumiseks ja endale energia ammutamiseks. 

Läänemaa on turvaline pesapaik, ütleb maakonna tunnuslause. Siinne rahu ümbritseb Sind pehmelt ja pealetükkimatult nagu kuulus käsitööime – õhkõrn pitsiline Haapsalu sall.

Haapsalu linna on viimased poolteist sajandit hinnatud eeskätt kuurordina. Siin on käinud suvitamas ja mudavanne võtmas mitme naaberriigi kroonitud pead ning kultuuritegelased.

 

Põnev ajalugu

Haapsalul ja Läänemaal on väga põnev ajalugu, mida tutvustavad põhjalikult Läänemaa erinevad muuseumid. Haapsalu südameks on võimas keskaegne linnus, kus 2019. aastal avati Haapsalu Linnuse Muuseum. Haapsalu Raekoda tutvustab Haapsalu kuurordi ajalugu. Kõik teavad muidugi ka Haapsalu kuulsaid ronge ja Raudteejaama, kus asub Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseum

Lastega tasub kindlasti külastada Iloni Imedemaad, mis on lastele ja peredele mõeldud teemakeskus, mis põhineb Astrid Lindgreni raamatute illustraatori Ilon Wiklandi joonistustel.

Läänemaa on tuntud Eestis unikaalse rannarootslaste kultuuri poolest, millega saab tutvuda Rannarootsi muuseumis.

Võrratud Läänemaa maitsed

Haapsalu ja Läänemaa on valitud 2020. aasta Eesti maitsete piirkonnaks. Haapsalut iseloomustab 19.sajandi algusest vohav kohvikukultuur, mis viimastel aastatel on jõudsalt edasi arenenud. Omanäolisi väikseid kohvikuid on täis pikitud kogu Haapsalu. 

Tänapäeval kasutatakse vanade traditsioonide kohaselt toiduvalmistamisel muuhulgas ka looduslikke toidutaimi nagu must leeder, põldmari ja angervaks.

Läänemaa väheviljakas pinnas on õpetanud leidma toidulauale lisa ulukite, metslindude, rannikumere kala, marjade ja seente näol.

Läänemaal on 5 restorani, mis on saanud White Guide tunnustuse.

 Eestimaa kaitstavaim maakond

Ligi kolmandik Läänemaa territooriumist on kaitse all, olles sellega Eestimaa kaitstavaim maakond. Läänemaa loodus pakub igaühele midagi – linnu- ja loomavaatlus, sood ja rabad, omanäolised väikesaared ja Matsalu Rahvuspark. Kõike seda saab nautida matkaradadel matkates või nautida vaatetornidest.

Matkaradu on erineva pikkusega – pikematel matkaradadel saab teha mitmetunnise jalgsimatka, kuid leidub ka lühemaid matkaradu, kus ei väsi liigselt ära ka pere väiksemad matkasellid.

Looduspuhkuse kohta loe rohkem SIIT.

Läänemaa jääteed

Korralikul talvel kaanetab jää madala rannikumere ja siis saab Haapsalu ümbruses unikaalse kogemuse autoga merejääl sõites. Jääteed Haapsalust Noarootsi ja Rohukülast Vormsile pole vaid ekstreemsusi harrastavale seiklejale, vaid on kohalikele elanikele eluliselt olulised. Nii lühendab üle Haapsalu tagalahe kulgev Noarootsi jäätee noarootslaste teekonda maakonnakeskusse mitmekümne kilomeetri võrra ja Vormsi jäätee annab vormsilastele vabaduse mandrile liikuda praamigraafikust sõltumata.

Põnevad avastused talvel

White Guide 2022 soovitused Läänemaale

Põhjamaade restoranide teejuht White Guide soovitab Läänemaal külastada viit restorani. White Guide’i meeskond külastab aasta jooksul erinevaid restorane ja hindab restoranides pakutavat toitu, jooke, teenindust ja atmosfääri.

Loe rohkem »

Muuseumid ja galeriid

Haapsalu linnuse muuseum Haapsalu piiskopilinnus on 13. sajandist pärinev arhitektuuripärl, mis kuni 17. sajandi lõpuni oli kohalike võimukandjate residentsiks. Pealinnuses asuvas muuseumis on olulisel kohal

Loe rohkem »

Spaamõnud talvel Haapsalus

Haapsalu ja mudaravi Haapsalu linna on viimased poolteist sajandit hinnatud eeskätt kuurordina. Siin on käinud suvitamas ja mudavanne võtmas mitme naaberriigi kroonitud pead ning kultuuritegelased.

Loe rohkem »

Talvel Vormsi saarele

Rannarootsi alade tõeline looduspärl on Haapsalu lähistelt Rohuküla sadamast vaid kolmveerandtunnise laevasõitu kaugusel. Korralikul talvel on avatud ka jäätee Rohuküla ja Vormsi vahel ning mis

Loe rohkem »

Suusarajad Läänemaal

Palivere Turismi- ja Tervisespordikeskuse suusarajad Haapsalust 20 kilomeetri kaugusel asuvas Paliveres on eri pikkuse ja mõnusa raskusastmega suusarajad ning kelgu- ja lumelauanõlvad.Hooldatud suusarajad võimaldavad  suusatada vaba- ja

Loe rohkem »

Talvine loodus Läänemaal

Marimetsa raba Raja esimene osa on pinnasetee, mis kulgeb algul mööda kõrgepingeliini alust, seejärel üle heinamaa Marimetsa ojani ning edasi piki ojakallast teabetahvliga varustatud puhkekohani.

Loe rohkem »

Aktiivsed tegevused talvel

Uisutamine Haapsalu lahel Merejää tekib Haapsalu lahele varakult. Heade jääoludega on matkauiskudega liikumiskiirus suur, läbida saab pikki vahemaid. Olenevalt jääoludest saab uisutamist alustada Promenaadilt, Paralepa

Loe rohkem »