Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Talvel Vormsi saarele

Rannarootsi alade tõeline looduspärl on Haapsalu lähistelt Rohuküla sadamast vaid kolmveerandtunnise laevasõitu kaugusel. Korralikul talvel on avatud ka jäätee Rohuküla ja Vormsi vahel ning mis on tõeliselt unikaalne kogemus.

Vormsi (rootsi keeles Ormsö) on suuruselt Eesti neljas saar, mis legendi kohaselt sai nime Islandi viikingi Ormi („madu”) järgi. Teine legend aga pajatab Püha Olavi legendist tuntud mereröövel Ormist. Kirjalikes allikates mainiti Vormsit esmakordselt 1391. aastast.

1944. aastani olid Vormsi asukateks rannarootslased, kelle esivanemad saabusid saarele ilmselt 13.-14. sajandil Lõuna-Soomest ja Rootsi idaaladelt. Enamik vormsirootslastest lahkus II maailmasõja ajal Rootsi.

Püha Olevi Kirik

14. saj pärit Vormsi kirik on saare ajaloo ja kultuuri peamine mälestis, asub keskuses Hullos. Kirik seisis pikalt tühjana pärast rootslaste põgenemist saarelt II Maailmasõja lõpul, taasõnnistati 1990. aasta Olavipäeval.
Uudista kindlasti omapärast ruudukujulise põhiplaaniga pikihoonet ning vaata altariruumi laes vanu laemaalinguid.

Huvitav teada:

* Esimene kirik Vormsil oli puukirik.
* Vormsi Püha Olavi kiriku iseärasuseks on torni puudumine, kirikukell ripub ukse kohal kõrge katuseharja all.
* Kiriku väravas on kaks jändrikku mändi, mille all asunud häbipost.

Päikeseristidega kalmistu

Vormsil asub maailma suurim päikeseristide kogu. Päikeseriste hakati saarel kasutama 17. sajandil. Vanemas osas leiad hulgaliselt pae- ja liivakivist rõngasriste, säilinud on kogunisti üle 330 rõngasristi. Vanim säilinud rist on 1743. aastast, noorim 1923-ndast.

Kõik ristid on talupoegade endi valmistatud. Paljud rõngasristid on selge kirjaga, kuid paljud on algelise töötlusega ja nendel esineb palju keelevigu. Sageli esineb ristidel külanimesid, vahel ka talunimesid, kuid peaaegu alati peremärgid. Rõngasristidel on sageli mitu aastaarvu, mis kõik näitavad surmadaatumeid. Nähtavasti märgiti surmadaatum vanale pereristile siis, kui hauale paigaldatud puurist ära oli pehkinud. Rõngasristide inventeerimist alustas 1977. aastal kunstiministeerium.
Vormsi Püha Olavi kiriku kõrval asuv Vormsi kalmistu on Eestis omapärasemaid ja ainulaadsemaid.

Rälby Pukktuulik

Rälby tuulik asub Vormsi saare põhjaosas, ringtee ääres,– veidi enam kui kilomeetri kaugusel Rälby lahest. Tuulik on suviti kõigile avatud, seal saab osta käsitööd ja tutvuda tuuliku hingeeluga. Võimalus tellida giidi külaga tutvumiseks.

Rälby küla asub Vormsi saare põhja osas, ringtee ääres. Külast veidi üle kilomeetri on Rälby laheni. Rälby on üks neljateistkümnest saarel säilinud külast ning seda peeti kunagi Vormsi üheks uhkemaks külaks. Jõukuse tõid siia kalandus ja laevandus.

Avastamist väärt saar

Vormsil on palju avastada – põnev loodus, rootsipärased kohanimed, majakad, päikeseristidega kalmistu ja väga palju muud. Saarelt leiab aga ka väga palju põnevaid kive ja rändrahne.

Põneva majutuse Vormsi saarele leiate SIIT.

 

Sulle võib veel meeldida