Kaunis pärl Haapsalu muuseumisuves

Tekst: Anne Metsis
Fotod: Lemmi Kann

Evald Okase muuseumis lükkab suvi kunstielu käima. Näituseelamus on kindel ja rõõmu saab tunda ka oma käega tehtud loomingust.
Kui kunstisuve tähistamiseks on klaasid kokku kõlistatud, ootab ees kolm kuud näitusi ja töötube. Tervitusjook sillerdab Okase tütre, klaasikunstnik Kai Koppeli loominguna valminud värvilistes klaaspokaalides – kunst algab pisiasjadest.
Kai, tema õde Mari Roosvalt, tütred Mara Ljutjuk ja Üla Koppel ning arhitektist venna Jüri Okase tütar Riin Okas moodustavad tiimi, kelle õlul muuseum tegutseb.

Ettevalmistused kunstisuveks algasid muidugi tükk maad varem – koostati näituste ja töötubade programm ning pandi paika kuraatorite-kujundajate töö.
Evald Okase mitme põlve järeltulijaid on kunstiandega lahkelt õnnistatud. Kuuldavasti teab juba ka Mara ja tema graafikust abikaasa Nestor Ljutjuki 12-aastane tütar, et läheb kunsti õppima!

Evald Okase muuseum seisab oma pisut päevinäinud fassaadi, aga aja kogemusest viimistletud vaimuga Haapsalu tuiksoonel. Linn armastab muuseumit ja muuseum hindab linna tuge, mis hõlmab muu hulgas ka sügisel algavat renoveerimisprojekti. Näituste aasta jääb seega vahele, nii et seda enam tasub sel suvel Haapsalus ära käia!

Näitused, mis puudutavad

Maja ülemise korruse täidab nagu ikka Evald Okase graafika, maalide ja joonistuste püsiekspositsioon. Sel aastal on aga kujundus uus: maalidel domineeriva värvigamma järgi on teosed jagatud roosa, sinise, kollase ja tumeda-müstilise saali vahel. Uus on ka see, et ühes või teises saalis näeb nüüd ka vähem tuntud ja seni eksponeerimata maale.

Varasematel teemanäitustel on tutvustatud Evald Okase akvarelle, linna ja maa temaatikat ning edasi antud tema kirge maalida kõike alates mööblist kuni portselanini.

Külalisnäituste graafik kulgeb sel aastal kahe vahetusega, see tähendab, et suve esimese ja teise poole väljapanekute kestus on varasemast pikem. Hoitakse tasakaalu klassikalise ja kaasaegse, omamaiste ja välisautorite vahel, andes ruumi ka tarbekunstile ja disainile.

Viimast esindab suve teisel poolel noorte moekunstnike Sandra Luksi, Karl Korsari ja Haapsalu multitalendi Karl Christoph Rebase avangardne näitus Sümbioos, mis tõotab pakkuda silmailu nii moe- kui eksperimentaalsete vormimängude huvilistele. 1. augustil toimub kohtumine autoritega ja samas saab nende loomingut ka osta. Artist talk´id ja kuraatorituurid on kavas ka ülejäänud näitustel. Tasub kalendrisse märkida 15. august, mil saab kuulata osava oraatori Jaan Elkeni loengut “Kaasaegne maalikunst – ajaline ja ajatu”. Samuti kunstiteadlase Mai Levini harivat ettekannet näituse “Joonistatud Põhjamaa. Reindorfist ja Ulasest kaasajani” avapäeval 17. juulil. 

Selle suve avaakord on esimese korruse saale täitva nüüdisaegse Soome kunsti päralt. Sealsete tuntud kunstnike Maija Helasvuo, Mika Karhu, Simo Ripatti, Niina Räty ja Ilkka Sariola joonistused, maalid, skulptuurid ja videod haakuvad meie ehtekunstniku Ülle Kõutsi huvitavalt kujundatud väljapanekuga trepigaleriisse viivas ruumis. Pööningusaalis on samas maalikunstnik Anne Parmasto välja pannud elurõõmust pulbitsevad suures formaadis lõuendid pealkirja all „Kevadnäitus“.

Külalisnäitusi on tänavu kahes vahetuses, mis tähendab, et suve esimese ja teise poole väljapanekud on kauem üleval. Hoitakse tasakaalu klassikalise ja nüüdisaegse, omamaiste ja välisautorite vahel ning ruumi on ka tarbekunstile ja disainile. Viimast esindab suve teisel poolel noorte moekunstnike Sandra Luksi, Karl Korsari ja Haapsalu multitalendi Karl Christoph Rebase avangardne näitus „Sümbioos“, mis tõotab pakkuda silmailu nii moe- kui ka eksperimentaalsete vormimängude huvilistele. 1. augustil toimub kohtumine autoritega ja samas saab nende loomingut osta.

Vestlused kunstnikega ja kuraatorituurid on kavas teistelgi näitustel. Kalendrisse tasub märkida näiteks 15. august, mil saab kuulata Jaan Elkeni loengut „Kaasaegne maalikunst – ajaline ja ajatu”. Ning näituse „Joonistatud Põhjamaa. Reindorfist ja Ulasest kaasajani” avapäeval 17. juulil räägib kunstiteadlane Mai Levin.

Suviti käib muuseumis umbes 3000 külastajat. Haapsalu sulnis rahus on parim aeg võtta kunsti nautimise paus.

 

Mõnus paik igaühele

Lastele on muuseumi suveprogrammis sellised töötoad nagu graafika Nestor Ljutjuki, maalimine Lii Pähkeli ja meisterdamine Anne-Kai Tohti juhendamisel. Just nii, äratades huvi kunstitegemise vastu, kasvabki tulevane muuseumipublik.

Täiskasvanute koolitusprogrammis leidub nii maalimist, estampgraafikat kui ka krokii joonistamist. Graafik Matti Pärk õpetab, kuidas visandada vanalinna või vormida varjuga naisakti kumerusi. Enne aktikrokii kursusele tulekut tasub seega teha põhjalik tuur muuseumis, et ammutada inspiratsiooni Evald Okase fantastilistest söe- ja tušijoonistest sel teemal.

Juba kuueteistkümnendat aastat võõrustab muuseum Eesti Moekunstnike Ühenduse moejoonistamise workshop’i, mis seekord leiab aset augusti lõpus. 7. augustil toimub aga esimest korda Liivia Leškini töötuba „Mood ja muusika“. Esmakordne on ka kunstnikele mõeldud graafikatehnikaid tutvustav workshop „Haapsalu miniprint“.

Mara Ljutjuki sõnu kasutades hoiab maailma koos nähtamatu, tasakaalustav struktuur: „… mingi energia, kust tuleb ka looming. Sealt saab paluda kaitset ja jõudu, kui on raske või kui on hirm. Inimestel peab olema, millesse uskuda!”

Kunst on üks neist võimalustest.

Tutvuge kursuste ja publikuprogrammiga lähemalt lehel www.evalokasemuuseum.ee.

#visithaapsalu