Rabad ja matkamine

Kaunid rabamaastikud ja matkarajad

Kaunid rabamaastikud

Sood ja rabad on Eesti looduse tõelised pärlid. Kuigi paljud ehk ei teagi, võib Läänemaalt leida mitmeid kauneid rabasid. Sood on suurepäraseks kohaks nautimaks tõelist vaikust.

Raskesti läbitaval rabamaastikul matkamise teevad imelihtsaks laudteed. Kõigest tunnise autosõidu kaugusel Tallinnast asub Marimetsa rappa viiv matkarada.  Oma maaliliste laugastega on Marimetsa maakonna kaunimaid rabasid. Kevadel ja suvel on raba väga linnurohke. Soo servades olevates metsades võib hea õnne korral näha põtra, metssiga või koguni hunti.

Suuremat seiklust ja väljakutset hindavad matkahuvilised võivad ette võtta ka räätsamatka Leidissoos või Läänemaa Suursoos. Kuna soodes pesitsevad paljud linnud, siis tuleks nende häirimise vältimiseks räätsamatk jätta sügis- või talvekuudele. 

Marimetsa raba või Leidissood võib avastada ka koos giidiga. Juhendatud loodusretki rabades pakuvad näiteks Birding Haapsalu, Teadlikud Elamused ja 360 kraadi.

Matkarajad

Läänemaal leidub rohkelt matkaradu. Neid jagub nii metsade, rabade, puisniitude kui teiste maastike keskele. Matkaradu on erineva pikkusega – pikematel matkaradadel saab teha mitmetunnise jalgsimatka, kuid leidub ka lühemaid matkaradu, kus ei väsi liigselt ära ka pere väiksemad matkasellid. Kõik matkarajad on viitadega tähistatud ja enamik neid on varustatud infostendidega, kust saab lugeda paiga loodusväärtuste kohta.

Väga põnevad matkarajad on näiteks:

  • Puise-Kiideva matkarada (üks suund 3,4 km). Puise-Kiideva matkarada on hea valik kui peres või sõpruskonnas on erineva huviga inimesi. Matkarada pakub mõnusa jalutuskäigu, seal leidub rohkelt erinevaid taimi, fotograafidele kauneid maastikuid ning linnuhuvilistele ka põnevaid sulelisi.
  • Marimetsa matkarada (9 km). Marimetsa matkarada viib loodushuvilise Läänemaa ühe kaunima raba keskele. Lummavad rabavaated, põnevad loodushääled ja kosutav matk värskes õhus on garanteeritud!
  • Saare matkarada (1 km). Lühike matkarada, mille äärde jääb kaks linnuvaatlustorni, millest avaneb hea vaade Sutlepa merele. Varakevadest hilissügiseni hea linnuvaatluspaik.