Naudi talve Haapsalus ja Läänemaal!

 

Olgu ajad millised iganes, on asju, mis Haapsalus iialgi ei muutu!
Siin on alati paradiis.

Ükskõik, millised tuuled-tormid Eestimaast üle puhuvad, on kevad, sügis, suvi või talv, jääb üks asi kindlaks – Haapsalu on hedonismikants.

Siin armastatakse luua ja pakkuda linnakülalistele naudinguid, mis iialgi ei unune! Haapsalus on ka kõige pimedam aeg romantikast tulvil, sest pimedus – see on ju vaid lõuend, millel kirka valgusega muinaslugusid jutustada.

Tule ja loo oma lugu Haapsalust!

Foto: Daire Kaup


Kujuta end näiteks õdus-mõnusasse spaasse, mille basseinis sulistades või saunas mõnuledes saad läbi klaasseina nautida imelist vaadet valgusvihkudes veiklevale merele või Väiksele viigile, mida katab sillerdav jää. Ehk liuglevad seal kauneid kaari joonistavad uisutajadki. Või on see hoopis vastupidi – uisutaja oled hoopis sina ise, su pilk peatub tuledesäras spaahoonel ja sünnib otsus – homme olen seal mõnulemas mina.

Kui oled toidugurmaan, oled sattunud täpselt õigesse linna! Haapsalu tõmbab kui magnetiga Eesti toidukunsti kõige hinnatumaid tegijaid. Rääkimata kohalikest toiduvõluritest, kelle suurimaks inspiratsiooniallikaks on kõik see, mida Läänemaa ise ja siinsed tootjad toiduks kasvatavad. Puhas, ehe ja austusega sündinud gurmee on Haapsalu ja kogu Läänemaa kultuuri lahutamatu osa. Siin pole midagi juhuslikku. Kõige selle essentsiks on armastus ja kirg toidu-joogi ja Läänemaa enda vastu. Lase end Läänemaa toiduvõluritel hellitada!

Ja kui sa veel ei teadnud, siis isegi jõuluvana talvitub Haapsalus. Juba mitmendat aastat on tal Haapsalu Lossiplatsil ametlikud vastuvõtuajad. Kingitusi saab ka. Oled oodatud, kogu perega!

Foto: Vendo Jugapuu
Foto: Kalju Juurik


Täielik paradiis


See hetk, kui kõik, mida sa kuuled, on sulnis vaikus väikse oksasahina lisandiga. Ainult sina koos enda valitud kaaslastega. Täielik paradiis.
Kas tahaksid olla selles hetkes?
Noarootsi, Nõva, Roosta, Peraküla, Põõsaspea, Dirhami – see on vaid lühike loetelu neist maagilistest kohtadest Läänemaal, kus see võimalikuks saab.
Kaunimaid päikeseloojanguid ja -tõuse kui neis paigus, annab otsida. Talvel, lumevalgel, sünnib sellest nõiduslik ilu, täiuslik oma lakoonilisuses.

Kui soovid, võivad nendest kohtadest saada punktid sinu matka- või suusarajal. Rännu pikkuse võib igaüks ise otsustada, sest merega paralleelselt jooksvatest metsateedest saab just sobiva pikkusega marsruudi kombineerida. Kaunis Liivanõmme õpperada algab Nõva looduskeskuse juurest, läheb ümber Allikajärve ja kihutab Uuejõele. Sealsetes rannametsades kõrguvad hongad, müstilised 300-aastased männihiiglased korpas koore, keerdus tüvede ja jämedate harali okstega, tuletades meelde, kui pisike kübe on inimlaps ja kui lühike on tema iga. Nõval on ka Mandri-Eesti kõige vanem puukirik, mille püstitasid legendi järgi Norra meremehed. Ja see püsib. Läänemaine värk.

Sealtkandist lookleb läbi ka Läänemere romantiline Ranniku matkarada, mis on kokku 1200 kilomeetrit pikk ja läheb Lätti välja. Kas sina oled üks neist, kes otsustab kogu selle tee läbi käia? Mine tea…

Peraküla ranna äärses metsas on RMK telkimisala koos suure parkla ja kõigi mugavustega, mis mõnusaks looduses viibimiseks vajalik: katusealused lõkkeasemed, pink-lauad ja kõik muu, mis vajalik selleks, et veeta romantiline päev ürgses looduses. Jah, ka talvel saab vabas õhus grillida. Ilusamat kohta selleks kui Peraküla on raske leida.

Kuid ka sisemaalt leiab kauneid pärleid. Selleks tuleb minna näiteks Marimetsa rabasse. Matkarada keset imelist maalilist tühjust üksikute veesilmade ja igihaljaste puudega, mis talvel valgeks muunduvad. Hetk, mil saad aru, mida tähendab ütlus „Vähem on rohkem“.


Vormilt väike, sisult suur

Vormsi on üks maagiline saar – sa leiad sealt täpselt seda, mida otsima lähed. Eks ühelt saarelt tahetakse ikka seda, mida mandrilt ei saa – imetabast, ainult saarele iseloomulikku hingust ja tunnet, et kogu üleliigne argipagas jäi mandrile maha ega pääse sind koormama. Vormsil võib isegi mobiiltelefoni välja lülitada. Kõik, mida vajad, on saare kaart, mille saad kohalikust poest või külamajast, Hullost.
Vormsit on täpselt parasjagu. Võid hommikuhämaruses Rohuküla sadamast praamile astuda ja õhtuehas mandrile tagasi sõita, olles päeva jooksul saanud tutske doosi kontsentreeritud Vormsi vaibi, mille toel purjetad veel tükk aega pärituult. Või jääd pikemalt ankrusse ja naudid kohalikku külalislahkust. Lahkeid maju, kus puhkust veeta, seal jagub.


Foto: Kadri Ilves

Vormsil on kõik ehe – rohujuure tasandilt sündinud. Ka kõige suuremate ettevõtmiste juured on Vormsi kivises pinnases kindlalt kinni, sellevõrra visamad ja üdini ausad. Kaasa arvatud kohalik külalislahkus.

Kui lumi Vormsile jõuab, muutub see saar tõeliseks ajatuks piltpostkaardiks  paksu, kohevasse, päikesekiirtes sätendavasse lumevaipa mähitud väikeste majakeste, kitsukeste metsateede ja silmapiiri taha kaduvate rannaaladega.
Väikse saare suurim ja võimsaim vaatepilt on Saxby rand, seda nii lumega kui ka lumeta, kus metsaga ääristatud rannariba kulgeb mitmeid kilomeetreid ja silmapiir kasvab taevaga kokku. Ranna ääres kõrgub saare uhkeim maamärk – 27 meetrit kõrge Saxby tuletorn, mille tippu tasub ronida – vaatepilt on hunnitu.

Kui tahta, võib Vormsil saada ka palverännaku kogemuse. Hakka Hullo külast astuma mööda Rumpo poolsaart kulgevat matkarada, vaata ja kuula ümbritsevat ning samal ajal iseennast. Rumpo ninasse jõudes tunned end kui maailma äärel ja saad aru – see on täpselt see, mida sul vaja oligi.


#visithaapsalu