Maitsed

Eesti toidupiirkond 2020 –
Haapsalu ja Läänemaa

Maitsed

Eesti toidupiirkond 2020 – Haapsalu ja Läänemaa

Maikuus algab Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta, mis pühendub piirkonnas tegutsevate toidutootjate ja maitseelamuste tutvustamisele. Alates 2016. aastast valitakse Eesti toidupiirkonda, kus toodetud toidule ja piirkonna toidukultuurile pööratakse aasta jooksul suuremat tähelepanu. Üle-eelmisel aastal kandis tiitlit Pärnumaa, nüüd võtab Vana-Wõromaalt järgnevaks aastaks tiitli üle Läänemaa.

Kas teadsid, et:

  • Haapsalu on Eesti vanim kuurort, mida iseloomustab mitmekesine kultuuriürituste valik ja 19.sajandi algusest vohav kohvikukultuur, mis viimastel aastatel on jõudsalt edasi arenenud. Omanäolisi väikseid kohvikuid täis pikitud Haapsalu elab rahulikus tempos, millesse toovad elavnemist rahvarohked suveüritused. Olgu see siis hea Itaalia vein, jazz, ameerika auto või jooga – kõige sellega on alati kõrvutatud siinsete kokkade poolt valitud maitsed. Romantilised hommikud kohvikus, brunchid, tänavatoit, õhtusöögid – kõige selle peale võib vabalt hüüda – elu on pidu!        
  • Ligi kolmandik Läänemaa territooriumist on kaitse all, olles sellega Eestimaa kaitstavaim maakond. Loodusega ühes rütmis toimetavad Läänemaal mitmed väiketootjad, et  tagada tarbijale puhas tooraine ja ehedad maitsed. Üha enam hinnatakse kohalikku, lühikese tarneahelaga toitu. Väheviljakas pinnas on õpetanud leidma toidulauale lisa ulukite, metslindude, rannikumere kala, marjade ja seente näol ning  tänapäeval kasutatakse vanade traditsioonide kohaselt toiduvalmistamisel muuhulgas ka looduslikke toidutaimi nagu must leeder, põldmari ja angervaks. Läänemaa tootjatega saad tutvuda siin.
  • Läänemaa on tuntud Eestis unikaalse rannarootslaste kultuuri poolest, millel on tugevad mõjutused Läänemaa toidu-ja elukommetele.  Lisaks kakskeelsetele kohanimedele Vormsil, Osmussaarel ja Noarootsis, leiab  rannarootslaste toidutraditsioonide jälgi tänapäevas kohalike toidulaualt, väikestelt rannikufestivalidelt ning kaasajastatud retseptide näol, mille algsest kujust on möödunud mitu põlvkonda arengut ja toidutrendide muutust. Siit on alguse saanud 1781.aastal ilmunud mahukas esimene eestikeelne  kokaraamat “Köki ja Kokka Ramat”, mille rootsi keelest tõlkis Noarootsi Püha Katariina koguduse õpetaja Johann Lithander. 

Tere tulemast Haapsalu ja Läänemaa maitsete aastale!