Linnuvaatlus

Linnuvaatlejate paradiis

Läänemaad võib õigustatult pidada tõeliseks linnuvaatlusparadiisiks. Siin on vaadeldud üle 330 linnuliigi, mida on rohkem kui üheski teises Eesti maakonnas.

Läänemaal asub ka Eesti tuntuim linnukaitseala Matsalu rahvuspark. Matsalut tasub külastada varakevadest hilissügiseni. Kindlasti tulge Matsallu kevadel aprillis või mais ja sügisel septembris-oktoobris. Sel ajal võib siinselt lahelt, luhtadelt ning rannaniitudelt leida kümneid tuhandeid puhkepeatust tegevaid rändlinde.

Varakevadel kogunevad Matsalu lahele tuhanded põhjamaised laulu-ja väikeluiged, kes oma kõlava kontserdiga lõpetavad talvise vaikelu. Kevade edenedes võib Matsalus näha uhkes pulmarüüs tutkaid, omapärase välimusega naaskelnokka ning kümneid tuhandeid valgepõsk-laglesid. Peaaegu alati näeb Matsalus ka merikotkaid.

Sügisel pakuvad meeldejääva elamuse loojangu eel Matsalu lahele ööbima suunduvad sookured. Septembri keskel võite osa saada enam kui 10 000 sookure ööbimislennust. Parimad linnuvaatluskohad Matsalu rahvuspargis on Haeska linnuvaatlustorn, Põgari-Sassi bussipeatuse juures asuv parkimistasku ning Puise nina bussipeatuse juures olev vaatlusplatvorm. Matsalu rahvuspargi avastamiseks soovitame kasutada Keskkonnaameti loodud Matsalu interaktiivset teejuhti.

Väga heaks linnuvaatluspiirkonnaks on kahtlemata ka Haapsalu lahe ja Noarootsi järvede ümber paiknev Silma looduskaitseala. Sealse linnuriigi avastamiseks soovitame külastada kindlasti Saare külas Sutlepa mere ääres ning Saunja lahe ääres paiknevaid linnuvaatlustorne.

Maakonna loodenurgast leiab kolmanda populaarse linnuvaatluskoha – Põõsaspea neeme. Põõsaspeale tasub tulla igal aastaaajal, kuid kõige rohkem meelitab see linnuvaatlejaid kevadel aprillis ja mais ning sügisel septembris ja oktoobris. Sügiseti möödub Põõsaspea neeme ja Osmussaare vahelisest 7 kilomeetri laiusest väinast enam kui 2 miljonit Loode-Venemaal ja Skandinaavias pesitsevat vee- ja rannikulindu. Põõsaspea neemel näeb kõige arvukamalt rändamas must-ja tõmmuvaeraid, aule ning mustlaglesid. Hea õnne korral võite siin näha ka mõnd suuremat linnuharuldust.

Kui Eestil oleks oma linnuvaatluspealinn, siis oleks seda tiitlit kandma kõige sobivam just Haapsalu. Mereäärses kuurortlinnas on vaadelud ligi 250 linnuliiki, mis teeb siinse liigirohkuse võrreldavaks meie parimate linnukaitsealadega. Sarvik-ja tuttpüttide pulmatantsud, pilliroovartel askeldavad pilkupüüdvad roohabekad või suursugused merikotkad on vaid mõned põnevad linnud, keda võib kohata Haapsalu linnas. Kõige põnevamad kohad linnuvaatluseks on Aafrika rannas asuv linnuvaatlustorn, Tagalahe kaldapromenaad, Väike viik ning Vasikaholm.

Läänemaa linnuriiki on veelgi põnevam avastada koos kogenud retkejuhiga. Elamuslikke linnuvaatlusretki pakuvad ettevõtted Birding Haapsalu, Estonian Nature Tours ning Natourest.

Fotod ja video: Birding Haapsalu