Ligipääsetav turism

Haapsalu on väike ja romantiline, kolmest küljest merega piiratud kuurortlinn, mis on eelkõige tuntud oma 19. sajandil avastatud ravimuda poolest. Kuid Haapsalus on ka pikk ajalugu erivajadustega inimeste võimaluste osas – juba 1958. aastal asutati taastusravile spetsialiseerunud Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus. Ka SPA-d Laine ja Fra Mare Thalasso Spa on juba pikalt terviseturismi edendanud. Tegutseb ka katuseorganisatsioon Läänemaa Puuetega Inimeste koda.

Haapsalu linn on kompaktne, kõik vajalik on käeulatuses. Liiklus on rahulik ja turvaline, teede seisukord on valdavalt hea. Parkimine on kõikjal tasuta. Haapsalu Sotsiaalmajast on võimalik tööpäevadel tellida invataksot, samuti pakub bussifirma Sebe ettetellimisel võimalust invabussi kasutada. Peatänaval on mitmeid pinke istumiseks ja puhkamiseks. 

Linnas on üldhaigla, mis osutab ambulatoorset ja statsionaarset eriarstiabi 16 erialal. Haigla vastuvõtt töötab ööpäevaringselt traumapunktina, samuti tehakse  vajadusel kõiki uuringuid ööpäevaringselt. On olemas Invaru OÜ Invaabikeskuse teeninduspunkt, kust on võimalik laenutada erinevaid abivahendeid alates karkudest-keppidest kuni 3-rattaliste jalgratasteni.

Suuremad kauplused on hästi ligipääsetavad ratastoolis kliendile, samuti on valdavalt kõikide kaupluste juures olemas ka parkla, kus on eraldi märgitud invakohad.

Ka on erivajadustega külastajatel võimalik osa saada sportimisvõimalustest – Haapsalu Veekeskuses on olemas spetsiaalne invalift-tool, mille abil on võimalik vette pääseda, ratastoolis inimestel on võimalik näiteks ka Spordihoonesse tennist või Vanalinna Bowlingusse bowlingut mängima minna.

Ka Haapsalu Kultuurikeskus sai remondi käigus majja invalifti, seega on võimalik külastada ka erinevaid kultuuriüritusi. Sisse pääseb ka enamikesse muuseumidesse.

Haapsalu Turismiinfokeskuse renoveeritud majas on olemas eraldi sissepääs ratastoolis inimeste jaoks, maja küljes interaktiivne infotahvel.

Tooted erivajadustega külastajatele:

Aafrika rand ja Promenaad koos Kuursaaliga. Renoveeritud mereäärne jalutustee on väga hästi kasutatav liikumispuudega inimestele. Teed on ühel tasandil, niisamuti ka peamised atraktsioonid (Päikesekell, mänguväljak, purskkaev, Tshaikovski pink). Paadisillale on võimalik pääseda väikese kaldtee kaudu, sillal on valdavalt olemas piirded (avatud paatide sildumise kohad). Allika paviljonile pääseb mööda 3-astmelist treppi, millel on olemas käsipuud. Suvisel ajal on Promenaad ääristatud mitmete pinkidega, kus on võimalik puhata ja vaadet nautida. Nii Kuursaali Suvekohvik kui ka Aafrika ranna perekohvik on ratastooliga ligipääsetavad, mõlemas paigas on olemas ka invatualett.

Haapsalu Piiskopilinnus koos toomkiriku ja muuseumiga. Ratastooliga pääseb liikuma nii suure linnuse hoovi, väikse linnuse siseõue, vallile, mänguväljakule, kirikusse ja ka muuseumisse. Suure linnuse õues olevale lavale pääseb mööda kaldteed. Olemas on valgustuspostid, mitmed viidad. Ka invatualetid. Kiriku ees ja vallil on puhkamiseks pingid. Konvendihoone ja muuseumiga tutvumiseks on võimalik rentida audiogiid (eesti, soome, vene, inglise, prantsuse, hispaania ja saksa keeles). Piiskopilinnuse ees on olemas suur parkla, kus peavärava läheduses on eraldi tähistatud ka invaparkimiskohad. Neljast võimalikust sissepääsust 3 on võimalik kasutada ratastooliga liiklejal.

Iloni Imedemaa. Maja on kasutatav liikumispuudega inimestele (kõikidele korrustele viib spetsiaalne lift), olemas on kaldteed ja kõikidele tingimustele vastav invatualett. Nägemispuuetega inimesed saavad kinosaali taga olevas lugemistoas kõrvaklappidest lugusid kuulata, samuti on hoovis asuval soovidekaevul heliinstallatsioon. Korraldatakakse erivajadustega lastele mõeldud käelise tegevuse töötuba - pannakse kokku iga gruppi vajadusi ja soove silmas pidades, tavapärase 1 juhendaja asemel 2-3 juhendajat. Viiakse läbi ka ekskursioone liikumispuuetega inimestele.

Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse Abivahendikeskus.  Kogu maja on kasutatav liikumispuudega inimestele. Kuna tegu on taastusravihaiglaga, siis on ka kõik ruumid kohandatud spetsiaalselt liikumispuudega inimestele. Kogu personal on saanud erialase väljaõppe ja vastavalt sellele suudab toime tulla kõikvõimalike erivajadustega inimestega.

Foto: Kalju Juurik

Haapsalu ligipääsetavat turismi tutvustavat videot vaata siit.

Ilm

Õhk:
-

Ilm täpsemalt

Broneeri majutus

Kalender

September 2017
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Euroopa Regionaalarengu Fond