Jalgrattaturism

Läänemaa Tervisetee

Tervisetee on 60km pikk Riisipere-Haapsalu-Rohuküla raudteetammile rajatud jalakäijate ja jalgratturite liikumisrada. Läänemaa Tervisetee lugu sai alguse 2004. aastal, kui tekkis Läänemaa Arenduskeskuses mõte arendada Haapsalu - Rohuküla raudteetammi lõik sobivaks liikumisharrastuse teeks. Omal ajal tsaariperekonna kuurorti toimetamiseks ehitatud raudtee Riisipere ja Haapsalu vahel on seega nüüd jälle sõidetav – paraku mitte rongi, vaid jalgrattaga. Nüüdseks on kogu trassi ulatuses (tegelikult enamgi – 11 km pikkune lisaharu ulatub Haapsalust Rohukülani) rajatud Läänemaa tervisetee.

Eesti stiilseima raudteejaama juurest teed alustades ei pruugi esimese hooga arugi saada, et Haapsalu rongiühenduseta on. Ronge on jaamas rohkem kui Tallinnas Balti jaamas – paraku on tegu Eesti raudteemuuseumi välinäitusega. Enam kui 200 m pikkusest kaetud perroonist Tallinna poole liikudes lõpevad ka rööpad – reaalsus on selline, et edasi saab kas rattaga või jalgsi.

Endisel raudteel sõitmine osutub põnevaks kogemuseks. Ehkki rööpaid ei ole, loovad tunde raudteest nii teeäärsed liiprivirnad kui ka raudteele omased teetähised. Nii avastadki end aeg-ajalt üle õla vaatamas – ega sealt ometi rongi tule!

Raudtee- või rattateeäärse suurima vaatamisväärsuse leiab Ristilt, kus mahajäetud jaamahoone kõrval seisab raudteerööbastest monument Läänemaalt küüditatutele. Et see asub vahetult raudtee ääres, siis sellest naljalt mööda ei sõida. Sama kehtib ka Lääne- ja Harjumaa piiril asuva vaatetorni kohta, kust avaneb hunnitu vaade terviseteele ning ümberkaudsetele soodele ja rabadele.

Leia jalgrattamarsruudid siit: http://www.visithaapsalu.com/kasulik-info/trukised

Jalgratta trükis EST/RUS  (PDF - 24 MB)

Ilm

Õhk:
-

Ilm täpsemalt

Broneeri majutus

Kalender

September 2017
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Euroopa Regionaalarengu Fond